Zalety rozwiązań
MAPAX®:
- Wzrost sprzedaży dzięki zaspokajaniu rosnącego popytu na produkty świeże i naturalnie konserwowane
- Wydłużenie okresu przydatności do spożycia bez mrożenia i stosowania środków chemicznych
- Wydłużenie trwałości produktów w łańcuchu dystrybucji o kilka dni, a nawet tygodni
- Zachowanie smaku, tekstury i wyglądu produktów
- Poprawa wydajności produkcji i dystrybucji dzięki obniżeniu kosztów.
Technologia
Mieszaniny MAPAX zwykle składają się z gazów atmosferycznych: dwutlenku węgla (CO2), azotu (N2) i tlenu (O2). Wzrost mikroorganizmów można również hamować do pewnego stopnia przy pomocy innych gazów, np. tlenku azotu (N2O), argonu (Ar) i wodoru (H2). Gazy te można stosować samodzielnie lub w mieszaninach o ustalonych proporcjach.
Przykładowo, CO2 wykazuje najwyższą skuteczność w hamowaniu rozwoju mikroorganizmów (np. pleśni i pospolitych bakterii tlenowych). Dzieje się tak, ponieważ dwutlenek węgla rozpuszcza się w cieczach i w tłuszczu, obniżając wartość pH. Wnika także do błon biologicznych, wywołując zmiany w ich przepuszczalności i funkcji. Jako gaz obojętny, azot wykorzystywany jest głównie do zastępowania tlenu w opakowaniach, chroniąc produkty przed utlenianiem. Azot, dzięki niskiej rozpuszczalności w wodzie, zapobiega również zapadaniu się opakowań poprzez utrzymywanie właściwej objętości wewnątrz.
W opakowaniach większości produktów spożywczych dąży się do jak najniższego stężenia tlenu. Wyjątkiem jest mięso. W przypadku wyrobów mięsnych tlen pozwala na utrzymanie utlenionej postaci mioglobiny, która nadaje mięsu czerwony kolor. Tlen jest również wartościowym gazem dla owoców I warzyw, ponieważ umożliwia im „oddychanie”.