Prowadzący Zakład
tel.: +48 532 401 878
tel.: +48 600 060 965
Zakład Linde Gaz Polska Sp. z o.o. – Oddział w Łodzi podlega przepisom w zakresie przeciwdziałania awariom przemysłowym zgodnie z ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo Ochrony Środowiska (t.j. Dz. U. 2020 poz. 1219) oraz dokonał stosownego Zgłoszenia Zakładu, o którym mowa w art. 250 ust.1, Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi.
Zakład Linde Gaz Polska Sp. z o.o. – Oddział w Łodzi przekazał również Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi Program Zapobiegania Awariom oraz Raport o Bezpieczeństwie. W/w dokumenty przekazano także Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska w Łodzi.
Potwierdzeniem dopełnienia powyższych obowiązków jest Decyzja administracyjna Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, wydana na podstawie pozytywnej opinii Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Łodzi zatwierdzająca Raport o bezpieczeństwie dla Linde Gaz Polska Sp. z o.o. – Oddział w Łodzi.
Oddział Linde Gaz w Łodzi prowadzi działalność w zakresie napełniania, dystrybucji i sprzedaży przenośnych zbiorników (butli i wiązek) z gazami powietrznymi i ich mieszaninami oraz czynnikami chłodniczymi. W zakładzie prowadzona jest również produkcja i dystrybucja suchego lodu oraz dystrybucja i sprzedaż gazów specjalnych obojętnych, toksycznych i palnych o wysokiej czystości nieprodukowanych w zakładzie.
Oddział Linde Gaz w Łodzi prowadzi działalność w zakresie napełniania, dystrybucji i sprzedaży przenośnych zbiorników (butli i wiązek) z gazami powietrznymi i ich mieszaninami oraz czynnikami chłodniczymi. W zakładzie prowadzona jest również produkcja i dystrybucja suchego lodu oraz dystrybucja i sprzedaż gazów specjalnych obojętnych, toksycznych i palnych o wysokiej czystości nieprodukowanych w zakładzie.
Substancjami decydującymi o zaliczeniu Zakładu do zakładu o dużym ryzyku to:
amoniak, wodór oraz ich mieszaniny, propan, propan- butan, palne czynniki chłodnicze (Opteon LX 10- 2,3,3,3- tetrafluoropropen, Opteon LX 20, Opteon LX 40, czynnik chłodniczy R-32), izobutan, metan, acetylen, etylen, tlenek węgla, tlen, chlor, dwutlenek siarki, podtlenek azotu oraz inne łatwopalne gazy ciekłe.
Szczegółowa charakterystyka substancji oraz zagrożenia jakie powodują zawarte są w kartach charakterystyki dostępnych na stronie internetowej pod tym linkiem.
Zagrożenie poważną awarią występuje w instalacjach Zakładu Linde Gaz Polska Sp. z o.o. – Oddziału w Łodzi ze względu na stosowanie substancji niebezpiecznych w ilości kwalifikującej zakład do Zakładu o Dużym Ryzyku (ZDR).
W związku z powyższym instalacje Oddziału Linde Gaz w Łodzi poddano analizie ryzyka wystąpienia poważnej awarii.
Przeprowadzono identyfikację zagrożeń uwzględniającą zagrożenia wewnętrzne w instalacjach oraz zewnętrzne związane z sąsiedztwem instalacji mających wpływ na wystąpienie efektu domina jak również analizę danych historycznych nt. awarii z takimi samymi substancjami w podobnych procesach. Na tej podstawie wytypowano potencjalne scenariusze awaryjne:
Z przeprowadzonej analizy zagrożeń i oceny ryzyka procesowego wynika, że zastosowane na terenie Oddziału Linde Gaz w Łodzi techniczne i organizacyjne środki bezpieczeństwa umożliwiają skuteczne zapobieganie zdarzeniom awaryjnym (uwolnieniom substancji niebezpiecznych do otoczenia) a w przypadku ewentualnego uwolnienia, ograniczają możliwość rozwoju scenariuszy awaryjnych.
Wielkość ryzyka dla wszystkich reprezentatywnych scenariuszy awaryjnych nie przekracza poziomu dopuszczalnego – tolerowanego akceptowanego (TA). W żadnym ze scenariuszy nie ma konieczności wprowadzania dodatkowych zabezpieczeń.
W przypadku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej prowadzący kierownik zakładu jest zobowiązany do natychmiastowego zawiadomienia o tym fakcie właściwego miejscowo
- Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej,
- Łódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.
oraz w razie zanieczyszczenia powierzchni ziemi – Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
Do czasu przybycia zewnętrznych służb ratowniczych należy ograniczać wydobywanie się niebezpiecznej substancji oraz podjąć działania w celu ograniczenia jej rozprzestrzeniania się poprzez odcięcie dopływu automatycznymi i ręcznymi zaworami odcinającymi, uruchomić stałe instalacje gaśnicze zraszaczowe oraz ostrzec najbliżej znajdujących się ludzi.
W przypadku wystąpienia awarii i uwolnienia gazów palnych, pożaru czy wybuchu, który może stwarzać zagrożenie dla pracowników zakładu i innych osób przebywających na terenie zakładu i innych osób przebywających na terenie zakładu, należy zarządzić i przeprowadzić ewakuację.
Decyzję o ewentualnej ewakuacji okolicznych mieszkańców podejmuje właściwy terytorialnie organ administracji publicznej.
Po przybyciu jednostek ratowniczych dotychczasowy kierujący działaniami na terenie zakładu zapoznaje Kierującego Działaniem Ratowniczym z aktualną sytuacją na terenie zakładu poprzez przekazanie najbardziej istotnych informacji mających wpływ na szybkie ograniczenie skutków awarii.
Po zlikwidowaniu awarii powstałej na terenie zakładu kierujący zakładem przejmuje protokolarnie miejsce zdarzenia od kierującego działaniami ratowniczymi i zapewnia jego zabezpieczenie zgodnie z zapisami zawartymi w protokole.
Bezpieczeństwo funkcjonowania instalacji Oddziału Linde Gaz w Łodzi oraz szybką interwencję w przypadku wystąpienia awarii zapewniają wymienione poniżej środki bezpieczeństwa.
W przypadku wystąpienia awarii, pożaru, wybuchu lub innego miejscowego zagrożenia, jeśli ich skutki obejmują swym zasięgiem teren Oddziału Linde Gaz w Łodzi lub/i tereny znajdujące się poza terenem zakładu, ogłasza się alarm.
Ogłoszenie alarmu o awarii na terenie zakładu odbywa się przy użyciu: